Pobyt v Himalájích

Dojmy Blanky Nedvědické, bývalé reprezentantky v horolezectví a dálkové běžkyně na lyžích


Měli jsme možnost vybavit výpravu dobrovolných učitelů Sluneční školy do Himalájí funkčními oděvy a ponožkami. Vydali jsme se tedy na výpravu, kterou vede nezisková organizace Surya, společně s paní Blankou Nedvědickou, bývalou reprezentantkou v horolezectví a dálkovou běžkyní na lyžích. Po jejím půlročním pobytu v Himalájích jsme se paní Nedvědické zeptali:

Nanospol: Paní Nedvědická, v jaké částí těchto velehor jste se nacházeli a v jaké nadmořské výšce?

Blanka Nedvědická: Většinu času jsme trávili v Kargayku, oblasti Jammu a Kashmiru a Himachal Pradesh v nadmořské výšce v rozmezí 2000 – 5990 m.n.m, nejčastěji v 4200 m.n.m., kde se nachází Sluneční škola

N: Jaké bylo v této výšce počasí a teplota?

BN: Obvyklé počasí pro tato období a oblast jsou suchá, převážně slunečná zima a suché a slunečné jaro s teplotami v zimě v rozmezí 0°C až -25 °C (někdy i -40) a na jaře od 0°C – +15 °C, občas teploty klesly i na jaře k -15°C

N: Pomohlo Vám naše prádlo odolávat takovému počasí?

BN: Jako příklad uvedu mikinu NanoBodix®, která mi poskytla velmi dobrý tepelný komfort. Ocenila jsem zejména dobře střiženou stahovací kapuci se zipem pod bradu a možnost přetáhnout rukávy přes prsty, tedy „chytré“ rukávy.

N: Má naše funkční prádlo NanoBodix® někde rezervy, je možné jej zlepšit?

BN: Samozřejmě nelze umělé polypropylenové vlákno srovnávat s vlnou. Spodní funkční prádlo NanoBodix® jako první vrstva hřeje méně, avšak to se dalo řešit teplou druhou vrstvou. Své funkce však plnilo velmi dobře, udržuje tělo v suchu i během náročnějších aktivit v zimních podmínkách, i po propocení není cítit.

N: V čem spatřujete největší výhodu funkčního prádla NanoBodix®?

BN: Hlavní výhodou tohoto prádla je jeho antibakteriálnost – v extrémních podmínkách, kdy není možné prádlo často měnit (dlouhodobé pochody v zimě, omezená možnost praní) není cítit potem a nevyvolává negativní reakce pokožky.

N: Můžete nám, prosím, popsat, kde všude jste naše výrobky nosila?

BN: Prádlo jsem nosila nejen během pobytu ve škole (snadná údržba, po vyprání rychle uschlo) ale i na lednové cestě do Kargyaku (8 dnů) v extrémních zimních podmínkách, dále při několikadenní pěší cestě v únoru, kdy bylo třeba šlapat stopu ve sněhu s 15-18 kg batohem do Padumu k internetu a zpět, při několikadenní pěší cestě začátkem dubna přes sedlo 5100 m (opět šlapání stopy ve sněhu s 15-18 kg batohem) do Manali a zpět a při víkendových výstupech na okolní pětitisícovky. Výbornou zkušenost jsem učinila též s ponožkami, i při několikadenních pochodech a spaní i ve výšce kolem 5000 m jsem měla nohy v suchu a na rozdíl od několika prstů na rukou mi neomrzly

N: Tak to si nedovedeme ani představit. Jak jste o prádlo a ponožky pečovala, jakým způsobem se v daných podmínkách pere?

Prádlo jsem prala celou dobu v měkké říční vodě pracím mýdlem biologicky odbouratelným a na rozdíl od pana Libora Širůčka (druhý účastník projektu, pozn. Nanospol) jsem nezaznamenala změny vlastností. Bohužel při zpáteční cestě jsem o tenké triko s dlouhým rukávem přišla.

N: Pokud byste měla hodnotit celkově, podobně jako ve škole, jakou známku by naše funkční prádlo dostalo?

BN: Prádlo pozitivně ovlivňovalo výkon mých aktivit a také můj stav a pocit po aktivitách při odpočinku, udržuje tělo v suchu a bez pachu. Vzhledem k vlastnostem tohoto typu prádla se pro dané podmínky osvědčilo nejlépe. Takže jednička :) Prádlo se mi velmi osvědčilo a děkuji tímto za jeho poskytnutí.